Przejdź do głównej zawartości

Typy prętów

Zbrojenie widokowe

Jest to podstawowy rodzaj zbrojenia. Umożliwia rysowanie zbrojenia w różnych widokach. Kształt pręta rysowany jest prętem widokowym, następnie możliwe jest wstawienie tego pręta w widoku rzutowanym lub przekrojowym. Pręty rzutowane oraz przekrojowe są widokami zależnymi i w momencie modyfikacji pręta widokowego aktualizowane są automatycznie.

Pręt widokowy

Pręt widokowy ikona można rysować swobodnie, wskazując kolejne wierzchołki, lub skorzystać z konkretnego kształtu z listy (strzemię dwucięte, strzemię zamknięte, strzemię okrągłe lub pręt łukowy). Parametry zbrojenia, takie jak średnica, otuliny, czy haki określane są przed rozpoczęciem rysowania, natomiast pręty są w pełni edytowalne i wszystkie te cechy można w późniejszym czasie modyfikować.

BiK Żelbet BIM - pręt widokowy

Pręt rzutowany

Pręt rzutowany ikona odpowiada patrzeniu z boku na pręt widokowy. Rzutując pręt użytkownik wskazuje kierunek patrzenia. Jest to widok zależny i aktualizuje się automatycznie po zmianie kształtu pręta widokowego.

Pręt rzutowany może występować jako pojedynczy pręt lub jako rozkład. W przypadku rozkładu, edycji podlegają takie parametry jak formuła rozkładu, czy widoczność reprezentantów.

BiK Żelbet BIM - pręt rzutowany

Pręt przekrojowy

Pręt przekrojowy ikona może występować jako pojedynczy pręt lub jako rozkład. Jest to widok zależny i aktualizuje się automatycznie po zmianie parametrów pręta widokowego.

W przypadku rozkładu, edycji podlegają takie parametry jak formuła rozkładu, czy otulina.

BiK Żelbet BIM - pręt przekrojowy

Zbrojenie powierzchniowe

Rodzaj pręta nakierowany na zbrojenie elementów takich jak płyta, czy ściana, gdzie najważniejszą widocznością prętów jest rozkład na rzucie stropu / kładzie ściany. Tworząc zbrojenie powierzchniowe operujemy obrysem, który stanowi obszar rozkładu i jest wypełniany prętami w zadanym rozstawie.

Zbrojenie powierzchniowe ikona jest obiektem parametrycznym, w każdym momencie można zmienić kształt pręta, średnicę, rozstaw itd. Modyfikacji podlega również obrys rozkładu.

Tworząc rozkład powierzchniowy program automatycznie grupuje zbrojenie (podrozkłady), jeśli występują pręty o różnych długościach. Każda grupa prętów będzie miała osobny opis oraz numer pręta. Opisując podrozkłady można określić, które pręty chcemy zachować jako reprezentanty.

BiK Żelbet BIM - zbrojenie powierzchniowe

BiK Żelbet BIM - zbrojenie powierzchniowe - opisy

Zbrojenie powierzchniowe w przekroju

Jest to widok zależny przekrojowy wybranego podrozkładu zbrojenia powierzchniowego ikona.

BiK Żelbet BIM - zbrojenie powierzchniowe - przekrój

Zbrojenie wyciągniete

Wyciągnąć ikona można zarówno pręt widokowy, jak i powierzchniowy. Pręt wyciągnięty jest widokiem zależnym - jego geometria aktualizuje się automatycznie przy zmianie kształtu pręta widokowego / powierzchniowego.

Przy wyciąganiu pręta widokowego, jeśli program rozpozna kształt zamknięty (np. strzemię), zostanie on automatycznie rozchylony. Kąty rozchylenia pierwszego lub ostatniego segmentu można modyfikować w parametrach pręta, razem z innymi cechami. Niekiedy przydatne okazać się może skorzystanie z pręta wyciągniętego o wyłączonym opisie długości segmentów – wówczas otrzymujemy kształt zależny od głównego pręta widokowego.

BiK Żelbet BIM - zbrojenie powierzchniowe - przekrój

BiK Żelbet BIM - zbrojenie powierzchniowe - przekrój

W przypadku wyciągniętego pręta powierzchniowego dodatkowo dostępna jest opcja Listuj wszystkie pręty (w parametrach pręta wyciągniętego).

BiK Żelbet BIM - zbrojenie powierzchniowe - przekrój

Zbrojenie specjalne

Pręty specjalne stanowią osobną grupę zbrojenia. Obecnie dostępne w programie są następujące pręty specjalne:

  • Pręt dystansowy ikona
  • Niezależny pręt przekrojowy (pojedynczy) ikona
  • Niezależny pręt przekrojowy (rozkład) ikona

Niezależne pręty przekrojowe przydają się przy zbrojeniu elementów liniowych (np. ławy, wieńce). Można je również wykorzystać rysując zbrojenie rozdzielcze. Ich zaletą jest to, że pozwalają narysować widok przekrojowy pręta, który będzie podlegał numeracji i zestawieniu bez rysowania pręta widokowego. Jeśli chodzi o kształt, niezależny pręt przekrojowy traktowany jest jako pręt prosty.